Home
Schedule
Entries
FAQ
Venue
Sponsors
Links
Results
 2011
 2010
 2009
 2008
 2007
 2006
 2005
 2004
 2003
 2002
 2001
MSO Cambridge 2010 Results

BACKGAMMON

Main Tournament
Winner:    Eric McAlpine
Runner up: Uldis Lapikens

2nd Tournament
Winner:    Larry Bennett
Runner up: Cliff Connick

3rd Tournament
Winner:    Alex Polden
Runner up: Chris Purchase

4th Tournament
Winner:    Chris Purchase
Runner up: John Broomfield

DRAUGHTS

10x10 Tournament:
Pos Name             Pt SB
 1. T. Dijkstra      10 67
 2. H. Seinhorst      9 61
 3. A. Gueye          8 45
 4. A. Hanssens       7 37
 5. R. Danileviciene  7 24
 6. J. Demasure       6	37
 7. J. Mijmeijer      6 35
 8. A. Bucinskaite    6 17
 9. P. Adepetun	      6 15
10. A. Boyle          5 10
11. B. Law            2  0
12. Bye               0  0
Italian Draughts Tournament:
 1. Tony Boyle
 2. Bert Law
 3. John Wildsmith

GO

Detailed results are on the BGA website

MEMORY

Cambridge Memory Championships
Pos.	Name			5-min	5-min	5-min	15-min	10-min	Speed	Images	H'ric	Spoken	Speed	Overall
				words	binary  names	number	cards	number		Dates	Nunber	Cards	Points
 1	Christian Schäfer	460	693	420	816	330	587	1040	891	443	380	6060
 2	Nelson Dellis		460	300	400	450	234	149	412	319	210	493	3427
 3	James Ponder		290	390	390	400	312	219	600	286	437	  0	3324
 4	John Burrows		350	198	350	350	312	213	320	187	343	293	2916
 5	Mattias Ribbing		480	225	430	400	186	320	316	110	357	 88	2912
 6	David Billington	300	211	350	230	  0	299	376	209	350	 12	2336
 7	Idriz Zogaj		300	210	170	250	120	 69	304	209	280	 83	1995
 8	Oliver Strand		 80	 45	130	 35	159	 80	140	 66	171	 38	 945
 9	Mark Nissen		  0	210	  0	393	  0	  0	  0	  0	289	  0	 891
 10	Roy Lam			  0	 38	220	 25	  0	107	156	 88	171	  6	 811
 11	Nicolai Lassen		  0	 22	  0	 50	165	 0	  0	  0	  0	  0	 237

OTHELLO

Cambridge Regional
 1. 6 pts Iain Barrass 
 2. 3 pts Roy Arnold
 3. 2 pts Stephen Rowe
 4. 1 pt  Helen Starkey

RETSAMI

1. Simon Orenstein
2. Tony Boyle
3. John Wildsmith
4. Bert Law

STRATEGO

# Name              Nat. Rating	Score	Rnd 1	Rnd 2	Rnd 3	Rnd 4	Rnd 5
1 Richard Ratcliffe GB   1746	30	3+	5+	4+	6+	2+
2 Wilhelm Weber     DE   1534	25	6+	4+	3+	5+	1-
3 Cris Sargeant     GB   1075	20	1-	6+	2-	4+	5+
4 Laura Whittam     GB   -	15	5+	2-	1-	3-	6+
5 Jack Sargeant     GB   -	10	4-	1-	6+	2-	3-
6 John Wildsmith    GB   -	05	2-	3-	5-	1-	4-


Problems or questions regarding this site should be directed to the organiser